Abone Ol

Yeni Bir Dünya İçin Varız ve Buradayız

Yeni Bir Dünya İçin Varız ve Buradayız

Arif Şen 

Avrupa Gençlik Derneği Genel Başkanı

 

Avrupa Gençlik Derneği Eylül 2018 tarihi itibariyle faaliyetlerine Viyana merkezli olarak başlamıştır. Bu vesileyle değerli Avrupa Gençlik Dergisi okuyucularına hangi gayeyle kurulduğumuzu, hangi amaca dönük çalışacağımızı kısaca izah etmeyi bir borç biliyorum.

Avrupa Gençlik Derneği (AGD), evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde müstesna bir kuruluş olmayı amaçlamaktadır. 

Avrupa Gençlik Derneği, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla hareket edecek kadroların harmanlandığı etkin bir teşkilat olacaktır.

İyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücadelesinde hangi renkten ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı da kendimize görev addediyoruz. Yeryüzündeki her insan için yaşama hakkını, inanç ve düşünce hürriyetini, aile oluşturma ve neslini koruma hakkını, mülkiyet edinebilme hakkını ve akıl sağlığının güvenceye alınması hakkını temel ve vazgeçilemez haklar olarak kabul ediyoruz. Özgür ve hak sahibi olarak doğan insanların özgür ve hak sahibi olarak yaşayacakları “Yeni Bir Dünya” sevdamızdır.

Özgürlük, adalet ve refahı bir ırkın ya da bir bölgenin hakkı olarak görüp kendinden olmayanı ötekileştiren ve tahakküm altına almaya çalışan her türlü düşünceye karşıyız. Ancak hangi düşünceden olursa olsun her insanın insan olmakla yeryüzünde en değerli varlık vasfına sahip olduğuna inanıyoruz ve her insana sevgiyle, şefkatle, merhametle yaklaşmak gerektiğine inanıyoruz.

Komşumuz açken tok yatmayı kendimiz için utanç vesilesi sayıyoruz ve insanların yararına en azından yoldaki bir taşı kaldırmaya sevk etmeyen her türlü boş inançtan uzak olmayı yeğliyoruz.

Tutarlılığı olmayan siyasi anlayışları, vicdanları karartacak boyutlara ulaşan eğlence tutkusunu, sömürü üzerine kurulmuş zenginliği, ahlaktan yoksun bilgiyi, paylaşmayı zarar kabul eden ekonomik anlayışları, insan oluşu önemsemeyen bilim ve teknolojiyi, haksızlara karşı sus pus olan bir din anlayışını toplumun bozulmasında ve milletlerin yok oluşunda en etkili faktörler olarak görüyoruz.

En küçüğünden en büyüğüne yaptığı her iyi işi en güzel şekilde neticelendirmek üzere ciddiye alan; büyük ideallerin peşinde koşarken ayrıntılara takılıp kalmayan ve aynı zamanda ayrıntıları ıskalayıp da estetikten, zarafetten, saygıdan yoksun tutumlar sergilemeyen; görünüşte bir iyiliğin kalpte de aynı duygularla karşılık bulmadığında gösterişten öteye bir anlam ifade etmediğini idrak eden; yaşamın tüm alanlarında bütün söz ve davranışlarında hakkaniyeti ve adaleti ayakta tutmaya çalışan bir gençlik yetiştirmeyi önceliyoruz.

Avrupa Gençlik Derneği kendi zamanının tanıklığını yaparak kadim olan iyinin gelenekten geleceğe taşınmasında köprü görevi üstlenmiş bir yapılanmadır. Sahip olduğumuz değerlerin yeryüzündeki tüm insanların hem birbirleriyle hem de evrenin varoluş gayesiyle barışık yaşamasının yegâne teminatı olduğuna inancımız tamdır.

Avrupa Gençlik Derneği bu iddia ve hedeflerle ortaya çıkmış “biz varız ve buradayız!” demiştir. Şimdi sıra bu sese kulak verecek, onlara sahip çıkarak yardımcı olacak, her türlü maddî ve manevî desteği sunacak olan halkımızdadır...

Avrupa Gençlik Derneği ile birlikte MGV Yayınları da Viyana’da kurulmaktadır. Kısa bir süre sonra hem yerinden satın almak hem de online sipariş verip hemen her tür kitabı Avrupa’nın her yerinden postayla temin etmek mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra üç farklı dergi Avrupa’daki insanlarımızın istifadesine sunulacaktır. Bunlar; ayda bir yayınlanan Avrupa Gençlik Dergisi ve Genç İstikbal Gergisi Avrupa ile üç ayda bir yayınlanan ve kadınlara yönelik olan Zehra Dergisi Avrupa’dır. Avrupa Gençlik Derneği’ne üye olan herkes bu dergilere de ücretsiz sahip olacaklardır.

Bu inançla yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara yardım etmeyi görev bilen; yardımlaşmayı ve paylaşmayı karakter edinen; söz verdiklerinde sözlerinde duran; her türlü sıkıntılı durumda bile direnip sabreden; kendinin ve yakınlarının aleyhine olsa bile adaleti gözeten tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

YAZAR HAKKINDA
Arif Şen
Arif Şen
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN