Abone Ol

Şeçmeye Giderken Unutmayınız!

Şeçmeye Giderken Unutmayınız!
                                                                                                                                                              Ferhat Taşdemir

Kanunlar, yönetmelikler uyarınca kanun koymak ve yönetmek için bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçmeye seçim deriz. Demokrasilerde seçimler gizli oy, açık sayım ilkesine göre yapılır. Seçimler sonucu çoğunluğun yönetim hakkı doğar. En çok oyu alan parti ya da partiler iktidar olup kurdukları hükümet aracılığı ile yürütme yetkisini kullanırken, diğer parti ya da partiler muhalefet görevini üstlenerek hükümet çalışmalarını denetler.

            Her insan seçiminde özgürdür fakat her seçimin de bir bedeli mutlaka vardır. Seçimlerde kullandığımız rey sayesinde kendi yönetimimizi belli bir süreliğine vekil tayin ettiklerimize veririz. Bizim adımıza anlaşmalar yapar, kanunlar çıkarır, sosyal düzeni tesis ederler. Eğer rey verirken tercihlerimiz yanlış ise bunun da bedelini mutlaka vatandaş olarak bizler öderiz. Bu sebepten dolayıdır ki seçimler öncesi adayları ve vaatlerini iyi tartıp düşünmeli, fanatizme ve aşırı sempatizanlığa düşmeden faydalıyı ve zararlıyı tespit edip oyumuzu kullanmalıyız. Verdiğimiz oyun neticesini de bir dahaki seçime kadar muhasebe etmeliyiz. Allah katında da bunun bir sorumluluğu olduğunu unutmamalı, vekil tayin ettiklerimizin faydalı icraatlarını takdir etmeli, zararlı icraatlarını eleştirmeliyiz. Eğer biz bunu yapmaz isek bizi temsil edenler de bizden aldıkları yetkiyle bizim adımıza yanlışa düşeceklerdir ve uyarmaz isek asla yanlışının farkında olmayacaklardır.

            Bir diğer önemli husus da elbette herkesin gönlünde bir aslan yatacak, herkesin bir ideolojisi, bir siyasi partisi, bir lideri olacaktır. Bu gayet tabiidir. Bizlere düşen, seçimlerin ülkeye hizmet etme yarışı olduğunu aklımızdan çıkarmayarak her siyasi adaya ve siyasi partiye saygılı olmak, bizler gibi düşünmeyen seçmeni ötekileştirmemektir. Elbette seçimler gelir geçer ama bizlerin komşuluğu, dostluğu, akrabalığı baki kalır. Birbirimizin düğününe, cenazesine katılıp birlikte ağlayıp birlikte seviniriz. Kalp kırmamalı, demokratik bir şekilde seçim çalışmalarını herkesin eşit şartlarda yapmasına fırsat vermeli ve seçimleri bir demokrasi şölenine dönüştürmeliyiz.

            Unutmayalım ki hangi siyasi partiye oy veriyor olursak olalım, hangi inanca bağlı olursak olalım, hangi ırka mensup olursak olalım aynı gökyüzünün altında yaşıyor, aynı havayı soluyor, aynı manevî iklimin atmosferini yaşıyoruz. Ekmeğe, doğalgaza, elektriğe, temel gıda maddelerine aynı ücreti ödüyor, aynı vergi sistemi içinde eziliyor, bankalar tarafından sömürülüyoruz. Eğer enerjimizi kutuplaşma üzerinden atacak isek ve illa kutuplaşacak ise Sömürenlere karşı sömürülenler olarak kutuplaşmalıyız. Sömürülen herkesi ise sevgiyle bağrımıza basmalı, güler yüz ve tatlı bir dille iyiliği, güzelliği anlatmalıyız.

YAZAR HAKKINDA
Ferhat Taşdemir
Ferhat Taşdemir
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN