Abone Ol

İstihbaratın Şirketi...

İstihbaratın Şirketi...

Darbe girişimi istihbarat kurumlarıyla ilgili bir tartışma doğurdu. Belki günüdür, bugün büyük veri analiziyle ilgili ülkemizin nerede olduğunu sormak gerekir.

Büyük veri analizini, siber dünyadaki izleri anlamlı bir veriye dönüştürme faaliyeti olarak tanımlayabiliriz. Bu alanda faaliyet gösteren Palantir şirketinin müşterisi olan istihbarat ve güvenlik kuruluşları arasında CIA, NSA ve FBI’ın yanısıra İç Güvenlik Bakanlığı, Amerikan Donanması, Amerikan Hava Kuvvetleri, Özel Harekât Kumandanlığı ve Westpoint Askeri Akademisi var. Şirket, JPMorgan Chase, Walmart, and Credit Suisse gibi şirketlere de hizmet sağlıyor. TechCrunch ülke tarihindeki en büyük finans dolandırıcılığına imza atan Bernard Madoff’u suçlamada Palantir yazılımlarının kullanıldığı yazdı. Haziran 2010’da başkan yardımcısı Joe Biden federal hükümet tarafından görevlendirilen Palantir’in yolsuzlukla mücadeledeki faydasını övdü.

Palantir’in danışmanları arasında Condoleezza Rice ve eski CIA direktörü George Tenet var. Tenet bir söyleşide “böyle bir imkâna 11 Eylül öncesinde sahip olmayı çok istedim” dedi. Bir önceki CIA direktörü General David Petraeus, Forbes dergisine verdiği mülakatta Palantir’in başarısını övdü.

Palantir, büyük veri analizi yazılımıyla özel algoritmalar kullanarak teröristlerin bağlantılarını araştırıyor. Yazılımın 2011 yılında El-Kaide lideri Usame bin Ladin’in yakalanmasında kullanıldığı ifade ediliyor.

Palantir’in desteğiyle aralarında çeşitli büyükelçilikler, Dalai Lama’nın ofis bilgisayarı ve NATO’nun Afganistan operasyonlarının yer aldığı bilgisayarın da bulunduğu 1300 kaynağa saldıran Çin kaynaklı Ghostnet ve Hindistan istihbaratını hackleyen Shadow Network’a darbe vurulduğu açıklanmıştı[1].

CIA yakın zamanda Dijital Yenilik Direktörlüğü kurarak Silikon Vadisi şirketlerinden yararlanmaya başladı. CIA’in yatırım iştiraki In-Q-Tel Silikon Vadisinde Lab41 adlı bir özel teknoloji laboratuvarı kurdu.

In-Q-Tel’in yatırım yaptığı firmalardan Geofeedia Greenpeace aktivistlerini, öğrenci gösterilerini ve siyasî hareketleri takip ediyor. Oakland, Chicago, Detroit gibi belediyelerin hizmet satın aldığı Geofeedia’nın bir yöneticisi Black Lives Matter protestolarındaki şiddet potansiyelinin yüksek olduğunu önceden tahmin ettiklerini ifade ediyor[2].

Tabi bu faaliyetlere endişeyle bakanlar da var. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği avukatı Lee Rowland, “Kimin tehdit unsuru olduğuna özel şirketlerin oluşturduğu algoritmaların karar vermesine izin verdiğinizde, insanların bakış açılarına hatta -yasalara bile karşı çıkarak- mensubu olduğu ırka ya da dine dayanılarak fişlenmelerine de imkân sağlamış oluyorsunuz” diyerek duyduğu şüpheyi ifade ediyor[3].

In-Q-Tel çalıştığı şirketleri sitesinden duyuruyor. Ancak The Intercept’ten Lee Fang’a göre In-Q-Tel pörtföyünde olup kamuoyuna duyurulmamış şirketler var. Bu şirketler şunlar:

Şirket

Çalışma Alanı

Aquifi

3D görüntüleme yazılım

Beartooth

Mobil ağ

CliQr

Bulut yönetimi

CloudPassage

Altyapı güvenliği

Databricks

Büyük veri analizi

Dataminr

Durumsal farkındalık

Docker

Açık platform

Echodyne

Yeni jenerasyon elektronik taramalı radar sistemleri

Epiq Solutions

Yazılım tanımlı radyo platformları ve aplikasyonları

Geofeedia

Yer bazlı sosyal medya izleme platformu

goTenna

Akıllı telefonlar için alternatif şebeke

Headspin

Network odaklı mobil uygulama performansını artırma

Interset

Büyük veri analizi

Keyssa

Temassız data transferi

Kymeta

Genişbant uydu iletişimi

Lookout

Bulut bazlı mobil sibergüvenlik

Mapbox

Bilgi zengini görsel haritalar

Mesosphere

Fiziksel veya bulut bazlı data servisleri

Nervana

Yeni nesil makine öğrenme platformu

Orbital Insight

Uydu görüntüleme

Orion Labs

Giyilebilen cihazlar

Parallel Wireless

LTE radyo erişim düğümleri

PATHAR

Sosyal medya analizi

Pneubotics

Mobil malzeme taşıma

PsiKick

Ultra düşük güç wireless sensör

PubNub

Gerçek zamanlı uygulamalar

Rocket Lab

küçük uydular için fırlatma sağlayıcı

Skincential Sciences

Biyolojik örnek koleksiyonları için malzemeler

Soft Robotics

Robotik

Sonatype

Yazılım arzı otomasyonu ve güvenliği

Spaceflight Industries

Küçük uydu fırlatma ve network

Threatstream

Tehdit istihbaratı

Timbr.io

Erişilebilir kod odaklı analiz platformu

Transient Electronics

Yarıiletken teknolojisi

TransVoyant

Canlı öngörü istihbarat platformu

TRX Systems

3D kapalı konum ve haritalama çözümleri

Voltaiq

Gelişmiş pil analizi için SaaS platformu

Zoomdata

Büyük veri arama, görselleştirme ve analiz platformu

[1] https://techcrunch.com/2015/01/11/leaked-palantir-doc-reveals-uses-specific-functions-and-key-clients/ Erişim tarihi: 21.06.2016[2] https://theintercept.com/2016/04/14/in-undisclosed-cia-investments-social-media-mining-looms-large/ Erişim tarihi: 21.06.2016[3] https://www.dunyahalleri.com/ciain-fisleme-yatirimlari/ Erişim tarihi 21.06.2016.

YAZAR HAKKINDA
M. Kadir Atasoy
M. Kadir Atasoy
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN