Abone Ol

“Çocuklarımızın Yarınını İnşa Edip, Örnek İnsan Olmaları İçin Çalışıyoruz”

“Çocuklarımızın Yarınını İnşa Edip, Örnek İnsan Olmaları İçin Çalışıyoruz”
Üzeyir TÜRK: MGV Yayınlarının kuruluş amacı nedir?

Şemseddin YER: “Kitaba bağlanmanın adı”  anlayışı ile yola çıkan MGV Yayınları’mız kültürden tarihe, siyasetten çocuk yayınlarına önemli eserler vererek doğru bilgiyi aktarmayı, bu bilgiyi yazıya geçirerek kalıcı kılmayı, bunu yaparken de kaliteli üretimle okuyucuya ulaşmayı amaçlamıştır. Yine bilgili, birikimli ve geleceğe hazır nesiller yetiştirmenin çabası ve gayreti içerisindedir. Bugün yüz eseri geçen yayınevimiz idealleri doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir. Editör bir ağabeyimiz ile muhabbetimizden kısa bir anekdot aktarayım. Demişti ki; yazarı kadar emeği olanlara da Allah razı olsun diye dua ediyordur değil mi okuyucular? İşte bu soru yayınevinin beklentisini ve amacını en güzel şekilde yansıtmaktadır.

ÜT: Diğer yayınevlerinden farkınız nedir?

Bizim hedefimiz gündelik değildir. Bugüne olduğu gibi yarına da ışık tutmalı, yani popüler olmasından ziyade yol gösterici, rehber niteliğinde kalıcı eserler olmalıdır. Bu doğrultuda eserler ortaya koymaya çalışıyoruz.

Yayınladığınız eserlerdeki kriterleriniz nelerdir?

MGV Yayınları olarak kırmızı çizgilerimiz bulunmakta.  Her şeyden önce bizim bir davamız, bir yol haritamız ve amaçlarımız bulunmakta. İnanmadığımız hiçbir şeyi basmıyoruz. Bizzat yaşadığım bir hadiseyi de burada sizinle paylaşmak istiyorum. Bulunduğumuz bir fuarda baba ile oğul standa geldi. Beyefendi direkt konuya girerek 1989 yılında MGV’de bulunduğunu ve o yılını hayırla yad ettiğini ve sonra bir davası, bir amacı olan bu insanların çıkarmış oldukları çocuk eserlerinin de kesinlikle bir duruşu, ahlakî ve manevî bir değeri olacağını ifade ederek kitap ismi gözetmeksizin her eserden çocuğuna birer tane eser istiyorum demişti. Yani çıkaracağımız eserlerin hepsinin bir değeri, bir amacı ve bir duruşu olmalı.

Bir kitabın kısaca çıkış serüveninden bahseder misiniz?

Her adımı ayrı bir heyecan. Yazarın eseri teslim etmesi, editörün ve musahhihin çalışmayı incelemesi, mizanpajı, kapağının tasarımcı tarafından hazırlanması ve matbaa süreci... Yazar için kitabı çok önemlidir. Ortaya koyduğunuz satırların insanların eline ulaşacak olması kendilerinde ayrı bir heyecan oluşturmakta. Haliyle bunu yayın yönetmenine, yayınevine yansıtmaktalar. Bu da işin güzel bir tarafı.  Bir de işin gizli kahramanları var. Yazar kadar eserde emeği olanlar. Kitabın satırlarında kaybolan, satırları düzene koyan, büyük gayret gösteren editörleri ve musahhihleri. Sonra içerik olarak her şey hazırdır. Tashihi, dizgisi… ve kapak aşaması ki bu bizim için kitabın içeriği kadar önemlidir.

Burada araya girmek istiyorum. Önümdeki kitaplara baktığımda sade ve şık kapaklar kullandığınızı görüyorum. Bununla alakalı neler söylemek istersiniz?

Yukarda da bahsettiğim gibi kapak bir kitap için en önemli unsurdur. Bizim için kitabı ve ismini yansıtmasından ötürü yazarı, editörü, tasarımcısı ve yayın yönetmeninin ortak çalışmasıyla son halini alır.

Son zamanlarda çocuk eserlerine fazlaca yöneldiğinizi görüyoruz. Bunun sebebi nedir?

Güncel olarak bu sorunuza cevap vermek istiyorum. Son birkaç aydır gündemde olan, tartışılan, sosyal medya ağlarında dolaşan çocuk kitapları var. Bunlar değerlerden yoksun, kötü örneklerin yer aldığı, değerler eğitimi altında gayrı ahlaki konuların yer verildiği çalışmalar. Biz çocuklarımıza aktaracaklarımızla onların yarınını inşa edip, örnek insan olmaları için çalışıyoruz. Kültürel, millî, ahlakî ve manevî değerlerimizi onlara aşılama ve topluma, tüm insanlığa faydalı bir birey olmalarını sağlama yolunda eserler ortaya koymaya gayret ediyoruz.

Sizden son olarak çıkarmış olduğunuz eserlerden okumamızı tavsiye edeceğiniz birkaç eser istesek. Bize tavsiyeniz ne olurdu?

Çıkarmış olduğumuz eserlerin hepsinin ayrı bir önemi ve mesajı var. Bunun için benim değerli okuyuculara tavsiyem MGV Yayınları’nın çıkartmış olduğu her eseri takip etmeleri olacaktır. 

YAZAR HAKKINDA
Üzeyir Türk
Üzeyir Türk
YORUMLAR
İçeriğe ait yorum bulunmamaktadır.
YORUM YAPIN